See The Complete List of 2016 Oscar Winners

The list below will be updated as winners are announced:

1
BEST PICTURE
The Revenant, Mad Max Fury Road, Room, Bridge of Spies, Leonardo DiCaprio, Hugh Keays-Byrne, Jacob Tremblay, Brie Larson, Tom Hanks
20th Century Fox/Warner Bros. Pictures/A24/Walt Disney Studios Motion Pictures

The Big Short (Brad Pitt, Dede Gardner, and Jeremy Kleiner)

Bridge of Spies (Steven Spielberg, Marc Platt, and Kristie Macosko Krieger)

Brooklyn (Finola Dwyer and Amanda Posey)

Mad Max: Fury Road (Doug Mitchell and George Miller)

The Martian (Simon Kinberg, Ridley Scott, Michael Schaefer, and Mark Huffam)

The Revenant (Arnon Milchan, Steve Golin, Alejandro G. Iñarrítu, Mary Parent, and Keith Redmon)

Room (Ed Guiney)

WINNER: Spotlight (Michael Sugar, Steve Golin, Nicole Rocklin, and Blye Pagon Faust)

2
BEST DIRECTOR
Room, Jacob Tremblay, Brie Larson, Lenny Abrahamson
A24

Adam McKay (The Big Short)

George Miller (Mad Max: Fury Road)

WINNER: Alejandro G. Iñárritu (The Revenant)

Lenny Abrahamson (Room)

Tom McCarthy (Spotlight)

3
BEST ACTOR
The Martian, Matt Damon
20th Century Fox

Bryan Cranston (Trumbo)

Matt Damon (The Martian)

WINNER: Leonardo DiCaprio (The Revenant)

Michael Fassbender (Steve Jobs)

Eddie Redmayne (The Danish Girl)

article continues below ad
4
BEST ACTRESS
Brooklyn, Saoirse Ronan
Fox Searchlight Pictures

Cate Blanchett (Carol)

WINNER: Brie Larson (Room)

Jennifer Lawrence (Joy)

Charlotte Rampling (45 Years)

Saoirse Ronan (Brooklyn)

5
BEST SUPPORTING ACTOR
Creed, Sylvester Stallone
Warner Bros. Pictures

Christian Bale (The Big Short)

Tom Hardy (The Revenant)

Mark Ruffalo (Spotlight)

WINNER: Mark Rylance (Bridge of Spies)

Sylvester Stallone (Creed)

6
BEST SUPPORTING ACTRESS
The Hateful Eight, Jennifer Jason Leigh
The Weinstein Company

Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)

Rooney Mara (Carol)

Rachel McAdams (Spotlight)

WINNER: Alicia Vikander (The Danish Girl)

Kate Winslet (Steve Jobs)

article continues below ad
7
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Ex Machina, Alicia Vikander
A24

Bridge of Spies (Matt Charman, Ethan Coen, and Joel Coen)

Ex Machina (Alex Garland)

Inside Out (Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, and Ronnie del Carmen)

WINNER: Spotlight (Tom McCarthy and Josh Singer)

Straight Outta Compton (Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge, and Alan Wenkus)

8
BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Big Short, Ryan Gosling, Steve Carell
Paramount Pictures

WINNER: The Big Short (Adam McKay and Charles Randolph from The Big Short by Michael Lewis)

Brooklyn (Nick Hornby from Brooklyn by Colm Tóibín)

Carol (Phyllis Nagy from The Price of Salt by Patricia Highsmith)

The Martian (Drew Goddard from The Martian by Andy Weir)

Room (Emma Donoghue from Room by Emma Donoghue)

9
BEST ANIMATED FEATURE FILM
Anomalisa
Paramount Pictures

Anomalisa (Charlie Kaufman, Duke Johnson, and Rosa Tran)

Boy & the World (Alê Abreu)

WINNER: Inside Out (Pete Docter and Jonas Rivera)

Shaun the Sheep Movie (Mark Burton and Richard Starzak)

When Marnie Was There (Hiromasa Yonebayashi and Yoshiaki Nishimura)

article continues below ad
10
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Son of Saul, Gez Rohrig
Sony Pictures Classics

Embrace of the Serpent, Colombia (Ciro Guerra)

Mustang, France (Deniz Gamze Ergüven)

WINNER: Son of Saul, Hungary (László Nemes)

Theeb, Jordan (Naji Abu Nowar)

A War, Denmark (Tobias Lindholm)

11
BEST DOCUMENTARY -- FEATURE
Amy, Amy Winehouse
A24

WINNER: Amy (Asif Kapadia and James Gay-Rees)

Cartel Land (Matthew Heineman and Tom Yellin)

The Look of Silence (Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen)

What Happened, Miss Simone? (Liz Garbus, Amy Hobby, and Justin Wilkes)

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (Evgeny Afineevsky and Den Tolmor)

12
BEST DOCUMENTARY -- SHORT SUBJECT
Body Team 12
RYOT Films

Body Team 12 (David Darg and Bryn Mooser)

Chau, Beyond the Lines (Courtney Marsh and Jerry Franck)

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)

WINNER: A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)

Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman)

article continues below ad
13
BEST LIVE ACTION SHORT FILM
Stutterer, Matthew Needham
Bare Golly Films

Ave Maria (Eric Dupont and Basil Khalil)

Day One (Henry Hughes)

Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)

Shok (Jamie Donoughue)

WINNER: Stutterer (Benjamin Cleary and Serena Armitage)

14
BEST ANIMATED SHORT FILM
Sanjay's Super Team
Walt Disney Studios Motion Pictures

WINNER: Bear Story (Pato Escala Pierart and Gabriel Osorio Vargas)

Prologue (Imogen Sutton and Richard Williams)

Sanjay's Super Team (Nicole Paradis Grindle and Sanjay Patel)

We Can't Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)

World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)

15
BEST ORIGINAL SCORE
The Hateful Eight, Jennifer Jason Leigh, Kurt Russell, Bruce Dern
The Weinstein Company

Bridge of Spies (Thomas Newman)

Carol (Carter Burwell)

WINNER: The Hateful Eight (Ennio Morricone)

Sicario (Jóhann Jóhannsson)

Star Wars: The Force Awakens (John Williams)

article continues below ad
16
BEST ORIGINAL SONG
Fifty Shades of Grey, Dakota Johnson, Jamie Dornan
Focus Features

"Earned It" from Fifty Shades of Grey (Music and Lyric by Ahamad Balshe (Belly), Stephan Moccio, Jason "Daheala" Quenneville, Abel Tesfaye (The Weeknd)

"Manta Ray" from Racing Extinction (Music by J. Ralph, Lyric by Antony Hegarty)

"Simple Song #3" from Youth (Music and Lyric by David Lang)

"Til It Happens To You" from The Hunting Ground (Music and Lyric by Lady Gaga and Diane Warren)

WINNER: "Writing's on the Wall" from Spectre (Music and Lyric by Jimmy Napes and Sam Smith)

17
BEST SOUND EDITING
Mad Max: Fury Road, Tom Hardy
Warner Bros. Pictures

WINNER: Mad Max: Fury Road (Mark A. Mangini and David White)

The Martian (Oliver Tarney)

The Revenant (Martin Hernández and Lon Bender)

Sicaro (Alan Robert Murray)

Star Wars: The Force Awakens (Matthew Wood and David Acord)

18
BEST SOUND MIXING
The Revenant, Leonardo DiCaprio
20th Century Fox

Bridge of Spies (Andy Nelson, Gary Rydstrom, and Drew Kunin)

WINNER: Mad Max: Fury Road (Chris Jenkins, Gregg Rudloff, and Ben Osmo)

The Martian (Paul Massey, Mark Taylor, and Mac Ruth)

The Revenant (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom, and Chris Duesterdiek)

Star Wars: The Force Awakens (Andy Nelson, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson)

article continues below ad
19
BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING
Mad Max: Fury Road, Nicholas Hoult
Warner Bros. Pictures

The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared (Love Larson and Eva von Bahr)

WINNER: Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, and Damian Martin)

The Revenant (Siân Grigg, Duncan Jarman, and Robert Pandini)

20
BEST PRODUCTION DESIGN
The Danish Girl, Eddie Redmayne, Alicia Vikander
Focus Features

Bridge of Spies (Rena DeAngelo, Bernhard Henrich, and Adam Stockhausen)

The Danish Girl (Michael Standish and Eve Stewart)

WINNER: Mad Max: Fury Road (Colin Gibson and Lisa Thompson)

The Martian (Celia Bobak and Arthur Max)

The Revenant (Jack Fisk and Hamish Purdy)

21
BEST CINEMATOGRAPHY
Carol, Cate Blanchett
The Weinstein Company

Carol (Ed Lachman)

The Hateful Eight (Robert Richardson)

Mad Max: Fury Road (John Seale)

WINNER: The Revenant (Emmanuel Lubezki)

Sicario (Roger Deakins)

article continues below ad
22
BEST COSTUME DESIGN
The Danish Girl, Eddie Redmayne
Focus Features

Carol (Sandy Powell)

Cinderella (Sandy Powell)

The Danish Girl (Paco Delgado)

WINNER: Mad Max: Fury Road (Jenny Beaven)

The Revenant (Jacqueline West)

23
BEST FILM EDITING
Spotlight, Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Brian D'Arcy James
Open Road Films

The Big Short (Hank Corwin)

WINNER: Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)

The Revenant (Stephen Mirrione)

Spotlight (Tom McArdle)

Star Wars: The Force Awakens (Maryann Brandon and Mary Jo Markey)

24
BEST VISUAL EFFECTS
Star Wars: The Force Awakens, Daisy Ridley
Lucasfilm

WINNER: Ex Machina (Mark Williams Ardington, Sara Bennett, Paul Norris, and Andrew Whitehurst)

Mad Max: Fury Road (Andrew Jackson, Dan Oliver, Andy Williams, and Tom Wood)

The Martian (Anders Langlands, Chris Lawrence, Richard Stammers, and Steven Warner)

The Revenant (Richard McBride, Matt Shumway, Jason Smith, and Cameron Waldbauer)

Star Wars: The Force Awakens (Chris Corbould, Roger Guyett, Paul Kavanagh, and Neal Scanian)

MORE AWARDS SEASON FOR YOU:

SIMILAR ARTICLES